Údržba kůže
OŠETŘENÍ A ÚDRŽBA KOŽENÝCH VÝROBKŮ
Kožené výrobky mají sami o sobě dlouhou životnost, tedy pokud jsou vyrobeny z opravdové kůže a ne z toho, s čím se často setkáváme v obchodech. Pokud ale chcete, aby vám dobře sloužily a dělaly radost ještě déle, neobejdete se bez pravidelné údržby a ošetření. Jak ošetřovat kožené výrobky?
BĚŽNÁ ÚDRŽBA A ČISTĚNÍ KŮŽE
Nečistoty z hladké kůže odstraníme mýdlovou pěnou a hladkým hadrem. Aby nevznikly nevzhledné mapy nebo useň neztvrdla, kožené výrobky nemáčíme. Nedoporučuji používat běžné čisticí prostředky, které by mohly kůži odmastit a zcela zničit. Velké nečistoty se odstraní speciálními přípravky, které jsou ke kůži šetrné. Velké nečistoty, čištění hrubé kůže či kůže s chlupem nečistěte sami, ale obraťte se k profesionálům.
PREVENCE
Stejně tak, jako impregnujete obuv, tak i na kožené výrobky existují speciální balzámy, které kůži ošetří a vytvoří ochranný film. Doporučujeme používat jen kvalitní prostředky k ošetření kůže jako jsou krémy na kůži s včelím voskem, které kůži vyživí a obnoví její přirozený vzhled. Nanesení ochranného přípravku není trvalé a mělo by se pravidelně obnovovat.
Nepoužívejte chemikálie či saponáty, které by mohly kůži odmastit a nejsou určené pro ošetření usní.
Nikdy na kožené výrobky a doplňky nepoužívejte vosky a krémy na obuv – mají jiné vlastnosti než balzámy na ošetření kožené galanterie.
Kabelka - aktovka není kufr – nenoste v ní velkou zátěž, jinak hrozí vytahání a deformace kůže.
Pokud Vám produkt zmokne nebo se dostane do vlhkého prostředí, vždy ho do sucha vysušte (nikdy ho nesušte násilně pomocí fénu nebo rozpálených kamen či radiátoru). Nechte výrobek uschnout v suchém prostředí při pokojové teplotě.
Pokud odstraňujete skvrny, čistěte výrobek celý – ne pouze část.
Kůže reaguje na změnu teplot, proto nedoporučujeme výrobky vystavovat vyšším teplotám (slunečním paprskům, topení).
Nezapomeňte, že kůže je živý přírodní materiál a podobně jako dřevo pracuje a reaguje na okolí. Během nošení může změnit barvu či získat patinu. To ale není na závadu, neboť kůže je vzhledově krásnější. Na toto myslete i při údržbě – pokud se kůže promáčí, mohou na ní vzniknout barevné mapy podobně jako za použití nevhodných chemických látek. Třísloviny stále pracují a dávají koženým výrobkům život. Nezapomeňte tedy na to, že kůže se časem může lehce změnit a získat osobitý charakter. To nikdy u průmyslově zpracovaných kůží nenajdete